Doména

Doména je zjednodušeně řečeno adresa vašeho webu. Ale to není její jediná funkce. Součástí doménových záznamů jsou také pokyny pro zpracování e-mailu, který dorazí na adresu v dané doméně, informace o důvěryhodnosti daného e-mailu (což oceníte, pokud používáte nějaký nástroj pro e-mailový marketing a nechcete, aby e-maily končily ve spamu) nebo nastavení pro různé typy spojení (pomocí protokolu https, ale také třeba ftp).

Doména se kupuje obvykle na rok, ale klidně i na více let (může to být levnější než roční platba). Informace o doménách jsou do jisté míry přístupné v rejstříku WHOIS. Ten existuje pro každou národní doménu (u nás .cz) jen jeden. Seznam všech domén je tedy uložen na jednom centrálním místě.

Doménu si můžete koupit u různých společností, obvykle následuje po nákupu domény koupě hostingového programu. Cena domény se liší podle typu a může být dočasně snížena v rámci reklamní kampaně.

Doména by měla být vždy registrovaná na majitele webu nebo držitele případné ochranné známky, nikoliv na dodavatele nebo správce webu. Bohužel tomu tak nebývá a majitel pak za získání domény pod svou kontrolu platí vysoké částky, případně se musí svého nároku domáhat soudně.

Pro získání domény jiného typu než .cz je potřeba splnit různé podmínky a také ceny bývají různé, a to i u různých společností.

K doméně (např. kolikstojiweb.cz) se vážou doménové záznamy (také se jim říká DNS záznamy), které určují, kde se nachází hostingový prostor domény, jak se zpracovávají příchozí e-maily a další nastavení. Také se zde vytvářejí subdomény, např. blog.kolikstojiweb.cz.

Výběr hostingu