Redakční systém WordPress

Redakční systém je webová aplikace, která zobrazuje vložená a nahraná data jako webové stránky. Jde vlastně o obslužný program, v němž si výsledné stránky plníte obsahem, nastavujete, spravujete články, uživatele a jejich komentáře.

Instalace WordPressu na Českém hostinguInstalace WordPressu na WPHostingu • Instalace na Blueboardu

Českého hostingu zaplatíte za hosting 1210 s DPH Kč ročně. U WP-Hosting.cz stojí podobný, ale trochu lepší plán Standard, 1452 s DPH na rok. Hostingový plán je spojený s jednou doménou, na ní můžete mít subdomény.

Webové stránky na WordPressu

Redakční systém jako takový je zdarma a nikomu za něj nic platit nemusíte. Slouží k tomu, aby se do něj přihlašovali uživatelé s různými oprávněními a podle toho vytvářeli obsah a publikovali jej. Někteří uživatelé se starají o chod e-shopu nebo rovnou o celý redakční systém. Každý z nich má jiné možnosti. tj. může vidět odlišné části administrace. Aplikace WordPress má zejména tyto možnosti:

Správa uživatelů a jejich účtů

Uživatelé se přihlašují ke svému účtu heslem. Mají různá oprávnění a podle toho mohou s aplikací WordPress nebo výslednými webovými stránkami (např. e-shopem) pracovat (např. nakupovat).

Publikování článků, produktů

WordPress obsahuje editor Gutenberg pro práci s obsahem. Editor umožňuje publikovat texty, obrázky, fotogalerie, odkazy na videa, výpisy článků, produktů a podobné informace. Pracuje se s bloky, které se skládají do stránkového rozložení.

Výběr a nastavení vzhledu

Vzhled lze určit pomocí šablon, což je sada souborů, které předepisují, jak mají určité části výsledného webu vypadat. Aktuální verze WordPressu umožňují vzhled „naklikat“, tzn. nastavit bez nutnosti programování. Kvalitní šablony se vyrábějí na míru nebo je lze koupit za desítky dolarů na rok.

Doplňování nových funkcí

Možnosti WordPressu samotného a také výsledných webových stránek se rozšiřují pomocí doplňků, pluginů. Lze tak přidat např. sdílecí tlačítko, ale také placení přes platební bránu nebo odeslání dotazníku přes formulář. Možnosti jsou obrovské. Mnoho pluginu je zdarma, mnoho je placených – více v další sekci.

Následující kroky vás provedou instalací WordPressu na populárních hostinzích. Vždy se nejprve musíte přihlásit do administrace hostingového účtu, tj. být zákazníkem (=koupit hosting).

Instalace WordPressu na Českém hostingu

Klikněte na položku Domény a hosting, potom na vaši doménu.

Výběr vaší domény pro instalaci
Výběr vaší domény pro instalaci

Následně klikněte na sekci Aplikace v pravé části. V seznamu aplikací vyberte WordPress a dostanete se na instalační obrazovku.

Vyberte WordPress pro instalaci
Vyberte WordPress pro instalaci

V dalším kroku vyberte hlavní doménu s www, nebo nějakou subdoménu (třeba blog.wp-admin.cz). Klikněte na tlačítko Nainstalovat.

Formulář pro instalaci WordPressu na Českém hostingu
Instalaci WordPressu na Českém hostingu

Proběhne instalace WordPressu, včetně vytvoření databáze a všech potřebných kroků. Za chvíli vám přijde e-mail s přístupem a můžete se přihlásit.

Instalace WordPressu na WPHostingu

Po přihlášení klikněte na položku WordPress v levé nabídce. Zobrazí se seznam aplikací, které máte instalované na doméně – pravděpodobně žádné.

  • Pokud chcete instalovat na hlavní doménu, zadejte „www“.
  • Pokud ovšem chcete instalovat na subdoménu, zde „odvirovani“, zadejte odpovídající název.
Instalace WordPressu na WPHostingu
Instalace WordPressu na WPHostingu

Po několik okamžicích je první krok hotový a můžete v instalaci pokračovat. V následujícím okně zadejte

  • název vašeho webu, třeba Motorky na webu
  • uživatelské jméno pro správce,
  • následně heslo (použijte třeba přísloví, aby nešlo snadno uhodnout, ale dobře se pamatovalo),
  • e-mailová adresa pro správce

a klikněte na tlačítko Instalovat WordPress.

Nastavení instalace WordPressu
Nastavení instalace WordPressu

Po chvilce vše proběhne a zobrazí se výsledné oznámení, že je instalace hotova. Tlačítkem se můžete přihlásit, oužijte dsamozřejmě jméno a heslo, které jste zadali.

WordPress je nainstalovaný
WordPress je nainstalovaný