Hosting

Webhosting nebo zkráceně hosting je služba poskytující prostor pro data vašeho webu a část výkonu serveru pro aplikace, které se z daného prostoru spouštějí. Nejčastějším typem hostingu je sdílený hosting. To znamená, že na jednom serveru běží stovky nebo tisíce webových prezentací a sdílejí jak prostor, tak výkon daného serveru.

Ukládání dat a připojení

Data pro webovou prezentaci (přesněji řečeno redakční systém prezentace) se ukládají na disku serveru podobně jako na běžném počítači. Abyste je mohli na vzdálený server nakopírovat, potřebujete program pro spojení přes FTP (nebo SFTP, což je bezpečnější varianta). Takovým programem je třeba FTP klient FileZilla.

Na druhou stranu – samotný WordPress můžete nainstalovat přímo z administrace hostingového účtu a FTP připojení nebudete třeba dlouho vůbec potřebovat.

Jak si vybrat hosting

Hosting nevybírejte podle ceny. Nejlevnější hosting vám v případě problémů obvykle nemůže poskytnout osobní asistenci pracovníků podpory, protože všechno je automatizované. Nemají prostor na to, aby se vám věnovali. Hosting tedy vybírejte podle kvality zákaznické péče, žádné další jisté měřítko zřejmě není. Z hlediska hardwarového vybavení nebo výkonu jsou všechny hostingy srovnatelné a pro váš menší web budou dostatečné všechny.

Za roky, kdy pracuji s webovými technologiemi, jsem si oblíbil Český hosting – a to právě kvůli ochotě, kvalitním a rychlým odpovědím pracovníků na uživatelské podpoře. Nastavení hostingového účtu je přehledné a dobře ovladatelné, vše je podpořeno dobrou nápovědou, takže se mi s účtem u Českého hostingu dobře pracuje. Podporují samozřejmě instalaci WordPressu jedním kliknutím.

Administrace hostingu

Hostingový účet vytvoříte nákupem domény nebo jen hostingového programu. V administraci hostingu pak nastavuje parametry, přidáváte další subdomény, zakládáte databáze pro ukládání dat a provádíte další administrační úkony. Jde o nastavení platformy, na které budete provozovat WordPress.

Redakční systém